Malviknytt
2 minutter lesetid

Tid for rettferdighet – det er på tide med like vilkår for arbeidstøy i Malvik kommune! 

I Malvik kommune er det store forskjeller mellom yrkesgruppene når det gjelder arbeidstøy. Ansatte i teknisk etat får klær gjennom jobben – mens ansatte i barnehage og skole fortsatt må stille på jobb i sine egne private klær. Det oppleves urettferdig, og det er det på tide å gjøre noe med det!

Saken fortsetter etter annonsen

Fagforeningene og hovedverneombudet har foreslått at kommunen setter av midler til arbeidstøy i budsjettet for 2026, men forslaget ble ikke prioritert i kommunedirektørens handlings og økonomiplan for 2026/2027.

Arbeidstøy handler om mer enn klær – det handler om sikkerhet, profesjonalitet og respekt og trivsel.  Riktig arbeidstøy bidrar til et godt arbeidsmiljø, det gir et profesjonelt inntrykk utad, og kan forebygge både slitasje og sykefravær.

Flere kommuner, blant annet nabokommunen Stjørdal, har allerede innført slike ordninger. 

Nå håper vi politikerne i Malvik vil ta ansvar, og vurdere dette på nytt.  På den måten vil de sørge for en rettferdig og helhetlig løsning for alle ansatte.