Malviknytt
4 minutter lesetid

Høyres halmstrå for fall!

For noen uker siden satte Malviknytt debatten etter nye tall for fastlegeordningen lokalt her i Malvik. 

Saken fortsetter etter annonsen

I sitt svarinnlegg skriver ordfører Eugen Gravningen Sørmo at krisen er nasjonal og at på Arbeiderpartiets vakt har både fastlegekrisen økt og helsekøene vokst. Dette er ren fantasi.

Som undertegnede allerede den gang svarte ut er det på Høyres vakt lokalt Malvik har blitt en del av krisen. Nasjonalt har en negativ kurs arvet fra Solbergregjeringen med Kjerkol og Vestre som helseminister snudd til nå å gå i riktig retning.

Fastleger slutter skriver Sørmo. Fakta er at det i 2023 ble rekruttert 7 ganger flere fastleger enn i 2021 da Høyre styrte.

Sist fredag offentliggjorde Helsedepartementet nye tall for ventelistene, et nytt slag i ansiktet for Høyres misvisende påstander. Statistikken har vært ført siden 2012, aldri før har færre stått på ventelistene. 

Nå står 188700 i såkalt kø. Det er viktig å huske at noen alltid vil være i kø. Fordi sitat «Det vil og skal alltid være pasienter på venteliste, blant annet fordi noe utredning og behandling krever forberedelser, fordi man noen ganger av medisinske årsaker bør avvente situasjonen litt, og for å unngå overkapasitet og overbehandling.»

Men køa øker altså ikke. Den er lavere enn noensinne. Dette er altså resultatet av snart 4 år med Arbeiderpartiet i helsedepartementet. Fastlegeordningen er på full fart ut av krisen og helsekøene er rekordlav.

Sørmo og Høyre hevder løsningen ligger i mere bruk av private. Såkalt fritt brukervalg skal vi ha over hele linja. 

Arbeiderpartiet er også åpen for å bruke ideelle og private som et supplement til den offentlige helsetjenesten. Men for oss er det et vesentlig prinsipp at denne bruken skal følge de samme prioriteringene som det som løses av det offentlige. 

Fritt sykehusvalg gir deg retten til å velge hvor du skal behandles, men da innenfor retningslinjer der aktørene som er på lista har forpliktelser og tilbyr tjenester etter behovet.

Saken fortsetter etter annonsen

Fritt brukervalg gir private retten til å tilby de tjenestene de ønsker og også å kaste kortene og hoppe av dersom det ikke gir god nok avkastning.

Etter 8 år med Høyreledet regjering stod utfordringene i helsevesenet i kø da Støre og Kjerkol overtok i 2021. Det var viktig med langsiktige og målrettede tiltak og utviklingen kunne ikke snus over natta. Fastlegekrisen ble hovedprioritet og siden 2023 har utviklingen gått i riktig retning. Da Jan Christian Vestre tok over som helseminister var det klart for å prioritere helsekøene. Nå ser vi at dette gir resultater!

Med en stadig økende andel eldre står helsevesenet foran store utfordringer i årene som kommer. Da er det viktig at vi både nasjonalt og lokalt har politikere som prioriterer løsninger og ikke ideologi. 

Arbeiderpartiet leverer. Gjennom snart fire år i regjering peker pilene i riktig retning for vår felles helsetjeneste. Men vi er ikke i mål og framtiden bringer nye utfordringer som krever gode løsninger.

Det er ikke tid til å starte nye Høyrestyrte prosjekter nå!

Stem Arbeiderpartiet 8.september!

Trond Hoseth,
Gruppeleder i Malvik Arbeiderparti