Malviknytt
2 minutter lesetid

Gikk rettens vei og fikk heve kjøpet

Obs! Artikkelen er mer enn ett år gammel.

Verstingen blant råtesopper i hus, ekte hussopp, hadde spredd seg så mye at paret som kjøpte boligen får heve kjøpet etter en årelang tvist mot Protector.

Saken fortsetter etter annonsen

Et par kjøpte halvparten av en tomannsbolig i Nessvegen 38 B i Hommelvik i 2019, og høsten 2020 oppdaget de rødt støv, som viste seg å være soppsporer fra ekte hussopp, i tillegg til feil på røranlegget, og det de mener var feil på det elektriske og feilinformasjon i salgserklæringen, ble det påvist flere sopper, herunder husnettsopp og muggsopp.

Ikke kontakt med selger

Selgeren var forsikret hos Protector ASA. Selskapet fikk ikke kontakt med selgeren, men tilbød erstatning for å få rettet feilene.

Paret krevde å heve kjøpet i mars 2021, men selskapet nektet.

Nå har Trøndelag tingrett avgjort at paret får tilbake kjøpesummen, fratrekt fordelen med å ha bodd i huset. De får også forsinkelsesrenter fra 2021.

Fikk ikke erstatning for tapt verdistigning

Paret krevde også erstatning på 701 800 kr. De viste til ulempe med flytting og tapt verdistigning på eiendom. Dette sa tingretten nei til.

Saken fortsetter etter annonsen

Paret får bare dekket 80 prosent av sakskostnadene sine, 210 tusen kr, ettersom det ikke vant saken fullt ut, går det fram av dommen.

Av kjøpesummen på 2,68 mill. kr i 2019 får de nå tilbake 2,45 mill. kr. pluss forsinkelsesrenter fra og med 24.4.2021.